Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-02-03 15:04:41
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Działanie żarówki LED opiera się diodach elektroluminescencyjnych, czyli takich, które emitują światło. Pojedyncza dioda powstaje z dwuwarstwowych półprzewodników. Po doprowadzeniu energii elektrycznej do półprzewodników elektrony przechodzą z jednej warstwy do drugiej. Wskutek tego procesu dochodzi do rekombinacji promienistej i uwolnienia nadmiaru energii w postaci światła. Pojedyncza dioda LED nie daje zwykle bardzo silnego światła. Dlatego w jednej żarówce LED łączy się ze sobą większą ilość diod, a całość zamknięta zostaje w obudowie przypominającej klasyczną żarówkę. Diody LED dostępne są również w postaci popularnych taśm LED. Specjalnie do oświetlenia powierzchni biurowych i hal przemysłowych zaprojektowano również świetlówki LED i lampy ledowe przemysłowe.
Zdecydowanie największą zaletą żarówek LED jest ich energooszczędność. Czy żarówki LED są jednak oszczędne tylko z tego powodu? Mimo że są droższe niż żarówki starszego typu, to ich zakup zwróci się stosunkowo szybko. Żarówki ledowe pobierają kilkakrotnie mniej energii elektrycznej do wygenerowania takiej samej ilości światła jak stare żarówki. Niższe rachunki za prąd sprawiają, że koszt zakupu samych żarówek LED zwraca się już po około 6 miesiącach. Łatwo więc policzyć kwotę, jaką będziemy miesięcznie oszczędzać po tym, jak już zwróci nam się zakup nowych żarówek.
Jednak na opłacalność zastosowania energooszczędnych żarówek LED duży wpływ ma również ich żywotność. Średni czas pracy żarówki LED wynosi aż 50 000 (pięćdziesiąt tysięcy) godzin. Podczas gdy żywotność tradycyjnych żarówek to zaledwie 1000 godzin. Łatwo więc policzyć, że zwykłą żarówkę będziemy musieli wymienić kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy w czasie, w którym służyć nam będzie jedna żarówka LED.
Porównanie żarówek energooszczędnych starego typu i żarówek LED wypada zdecydowanie na korzyść tych drugich. Wspominaliśmy już o kilka razy mniejszym zużyciu prądu oraz o nawet kilkadziesiąt razy większej żywotności energooszczędnych żarówek LED. To jednak nie koniec zalet ledowych lamp. Generowane przez nie światło nie ma negatywnego wpływu na nasz wzrok czy zdrowie. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy za pomocą żarówek LED oświetlamy miejsce pracy. Barwa światła generowana przez żarówki LED jest przyjazna dla naszego organizmu i nie powoduje problemów z koncentracją, w przeciwieństwie na przykład do szeroko stosowanych w biurach czy halach świetlówek fluorescencyjnych.
Tradycyjne żarówki, nawet te energooszczędne, posiadają jeszcze jedną poważną wadę. Cechuje je duży pobór mocy bezpośrednio po włączeniu. Częste włączanie i wyłączenie światła, przy wchodzeniu do pomieszczenia, będzie więc powodować zużycie większej ilości prądu. Problem ten nie dotyczy żarówek LED. Wyróżniają się one stałym poborem energii elektrycznej od razu po włączeniu.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wpływie żarówek LED na środowisko. Utylizacja niektórych źródeł światła starego typu, np. świetlówek fluorescencyjnych, wiązała się z dużymi kosztami. Wynikało to z tego, że do ich produkcji stosuje się szereg szkodliwych dla środowiska pierwiastków. Problem ten nie dotyczy jednak żarówek LED. Ich utylizacja jest bardzo prosta i nie wymaga dużych nakładów finansowych.
Podsumowując, aktualnie żarówki LED to najlepszy wybór, niezależnie od tego, czy chcemy oświetlić mieszkanie, czy miejsce pracy. Technologia LED cechuje się niskim poborem mocy i żywotnością, pozostawiając konkurencję daleko w tyle. Nie powinna nas również zniechęcać wyższa cena żarówek LED. Jest to inwestycja, która zwróci się bardzo szybko.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.